درباره ی ما

خانه درباره ما
دکتر ایزدی

درباره
دکتر عنایت الله ایزدی

دوران دبستان و دبیرستان را در مبارکه گذ راندم . در سال 1351 با کسب رتبه ی اول کنکور، رشته ی پزشکی اصفهان پذیرفته شدم . سال 1358 فارغ التحصیل شدم .پس از خدمت نظام وظیفه  دوران تخصص را در دانشگاه علوم پزشکی تهران گذراندم وموفق به اخذ دانشنامه تخصصی شدم . مدّت پنج سال در قم وسپس در اصفهان مشغول کار شدم . مهمترین خاطره ی کاری من در سالهای اول تخصصی من که با عث شد مسیرم را در خدمت رسانی به مراجعین عوض کنم این بود : روزی مرد جوانی با مشکل ناباروری مراجعه کرد . در بررسی که انجام دادم متوجه شدم فاقد اسپرم است . چون بیضه هائی بسیار کوچک داشت مشخص شد که قابل درمان نیست . من موضوعِ غیر قابلِ درمان بودنش را به او گفتم . مرد جوان با نومیدی مطب را ترک کرد . روز بعد متوجه شدم که همین جوان را بعلت خودکشی در بیمارستان بستری کرده اند .خوشبختانه از مرگ نجات پیدا کرد و اقدام به خودکشی را تکرار نکرد . من خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم ودلم به حال این جوان و امثال او که می دانستم بسیارند سوخت . که چرا در اکثر کشورهای دنیا اینگونه زوجها را با تلقیح اسپرم اهدایی بچه دارمی کنند ولی در ایران انجام نمی شود . لذا تصمیم گرفتم که حداکثر تلاش خود را بکار گیرم تا بتوانم تلقیح اسپرم اهدایی را در این کشور جا بیندازم .

زمانی که به اصفهان منتقل شدم ، چون همکاران جراح کلیه در اصفهان ( بر خلاف قم ) به اندازه کافی بودند احساس کردم که اگر من یک عمل جراحی هم انجام ندهم مشکل هیچ بیماری زمین نمی ماند . و همکاران زیادی هستند که نیاز بیمار را برآورده می کنند . بنابراین تصمیم گرفتم که نهایت تلاشم را در راه اندازی تلقیح اسپرم اهدایی بکنم .تا برای این گروه بیماران نابارور که مسئولین درمان کشور به فکرشان نیستند اقدامی کرده باشم . در همین زمان ( سال 1371 ) مجوّز تلقیح اسپرم اهدایی از طرف آیت الله خامنه ای صادر شد و دلگرمی من به پیگیری زیاد شد .

از سال 1372 که شروع به کارِ مطبم در اصفهان بود هر مرد فاقد اسپرمی که به من مراجعه می کرد با او دراین مورد صحبت می کردم . و عمد تا خوشحال می شدند و با تلقیح اسپرم اهدایی به آرزویشان می رسیدند . ولی جوّ طوری نبود که اطلاع رسانی عمومی کنم . مراکز ناباروری هم با اینکه از کار من مطلّع شده بودند زوجهای فاقد اسپرم را راهنمائی نمی کردند . به همکاران جراح کلیه و مجاری ادرار و متخصّصین زنان اصفهان اطلّاع رسانی کردم که من در مطب تلقیح اسپرم اهدایی انجام می دهم و در صورتی که موافق هستید اینگونه زوجها را جهت درمان راهنمائی کنید . حدود یک سوم از همکاران قانع شدند وشروع به معرفی زوجهای آزوسپرم  جهت درمان کردند .کم کم از استانهای دیگر نیز تعدادی از همکاران شروع به معرفی اینگونه زوجها کردند .

از سال 1376 که اکثریت پزشکان اصفهان متوجّۀ چگونگی کار من شدند، مقامات درمان اصفهان ( سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) شروع به بازدید مکرراز مطبم و بعضی از آنها اعلام مخالفت با این کار میکردند . تعدادی از مقامات هم موافق این کار بودند . از سال77 تا85 چندین بار اخطار کردند که اگر به این نوع درمان بخواهید ادامه دهید برابر مقررات رفتار خواهیم کرد و …

دراین دوران اینگونه زوجها که به مرکز ناباروری اصفهان می رفتند به آنها پیشنهاد گرفتن جنین اهدائی می شد .چنانچه زوجی درخواست اسپرم اهدایی می کرد به دروغ به آنها می گفتند که این کار حرام وغیر قانونی است و کسی انجام نمی دهد ( در صورتیکه نه حرام است و نه غیرقانونی ) . برخی ازاین زوجها که اطلاعاتی در این موارد داشتند با پیگیری و سماجت آدرس مرا پیدا می کردند و جهت درمان نزد من می آمدند و مشکلشان با گرفتن اسپرم حل می شد .

در سال 1386 مرکز ناباروری اصفهان طی نامه ای به دادستان اصفهان اعلام کرد که  ]مجددا گزارش شده دکتر ایزدی با فریب بیماران اقدام به تلقیح اسپرم اهدایی می نماید و … [ پرونده ای در دادگاه برای من تشکیل شد . نظر خواهی از سازمان نظام پزشکی ومعاونت درمان دانشگاه و پرس وجو و رفت وآمد بسیار به دادگاه وسازمان نظام پزشکی انجام شد.نهایتا آنها را قانع کردم که اینکار غیر قانونی نیست و منع شرعی هم ندارد . در تحکیم بنیاد خانواده ها تاثیر مثبت دارد ، وآمار طلاق را پائین می آورد وشور ونشاط را به این خانواده ها بر می گرداند . معیارهای پزشکی و شرعی هم رعایت می شود . باز پرسی با توجّه به نظریۀ موافق سازمان نظام پزشکی راجع به کار من ، قرار منع تعقیب برایم صادر کرد ( عکس ضمیمه ) . نا گفته نماند که شهادت تعدادی از زوجها که نزد من بچه دار شده بودند و قبولِ زحمت کرده چند بار به محل دادرسی و سازمان نظام پزشکی مراجعه کردند ، تاثیر خوبی دررَوند  دادرسی پرونده داشت .

در سالهای اخیر تعدادی از پزشکان در اصفهان و خارج از اصفهان اینکار را شروع کردند .ولی به محض اینکه با اولین تذکراز طرف مراجع پزشکی روبرو شدند دست از کار کشیدند . با این قبیل پزشکان که خصوصی صحبت می کنم وماجراهای دادگاه و نظام پزشکی را شرح می دهم از صبر وحوصله و اطلاعاتم در مورد پیگیری پرونده تعجب می کنند .

گواهینامه های پزشکی

دانشنامه دکتر ایزدی
تماس تلفنی سریع