IUI  ( آی- یو- آی ) 36 31 36 32 – 031

iui در اصفهان

IUI ( آی- یو- آی )

IUIبه معنای تلقیح اسپرم شسته شده داخل رحم میباشد . کاربرد IUI زمانی است که اسپرم شوهر نمی تواند خود رابداخل رحم برساند که   پنج دلیل دارد 1- تعداد اسپرم خیلی کم است . 2- تعداد کافیست ولی اسپرمها تحرک لازم را ندارند. 3-  نامناسب بودن کیفیت ترشحات دهانه رحم مانع ورود اسپرم می شود . در حال عادی ترشحات دهانۀ رحم ( سرویکس ) آبکی و اسپرم براحتی در آن شنا کرده و به داخل رحم میرود .حال اگر ترشحات خیلی غلیظ بود یا اصلا ترشحی وجود نداشت اسپرم نمیتواند از دهانه رحم خود را بداخل رحم برساند. دلیل چهارم کاربردIUI، نازایی با علت ناشناخته است . و بالاخره دلیل پنجم آن فاقد اسپرم بودن شوهر است که در این حالت از اسپرم اهدایی برای IUI استفاده میشود.

مقدمات IUI: برای انجام تخمک گذاری بهتر پزشک به خانم داروی تخمک گذاری میدهد . با انجام سونوگرافی ، کیت تخمک گذاری یا آزمایش خون زمان تخمک گذاری تعیین میشود. روز تخمک گذاری از شوهر(یا اهدا کننده اسپرم) نمونه منی گرفته می شود. 2- 5 روز قبل از دادن نمونه ی اسپرم ، مرد نباید نزدیکی داشته باشد . چنانچه محل زندگی آن ها به کلینیک نزدیک است می تواند نمونه منی  را در منزل تهیه و به کلینیک تحویل دهد .

در عرض یک ساعت  شستشوی منی با محلول های مخصوص در آزمایشگاه کلینیک انجام می شود . مواد شیمیایی اضافی و به درد نخور منی از اسپرم های نرمال و متحرک جدا می شود. اسپرمهای خالص متحرک که در محیط کشت مغذی اسپرم شناور هستند جدا می گردد . توسط سرنگ کوچکی که به کاتتر باریک پلاستیکی متصل است مطابق شکل از طریق واژن(مهبل) و سرویکس به داخل رحم تلقیح می گردد . اسپرمهای فعال و متحرک شنا کنان خود را به تخمک درون لوله رحم میرسانند و لقاح صورت می گیرد .

iui در اصفهان

 IUI  اقدامی نسبتأ ساده و بدون درد است (در حد آزمایش پاپ اسمیر) . IUI  ممکن است همراه با درد کرامپی رحم (انقباض رحم) یا خونریزی جزئی همراه شود که اهمیتی ندارد. پزشک معمولأ توصیه می کند 45 – 15 دقیقه دراز بکشید و بعد به منزل رفته و به کار و فعالیت قبلی ادامه دهید.

شانس ایجاد حاملگی بعد از IUI به چه عواملی بستگی دارد.

  1. سن خانم هر چه بالاتر باشد، شانس حاملگی کمتر می شود.
  2. کیفیت اسپرم و کیفیت تخمک هر چه بهتر باشد احتمال بارداری بیشتر می شود .
  3. نرمال نبودن لوله های رحم شانس حاملگی را کم می کند .
  4. وجود آندومتریوز ( نوعی بیماری دستگاه تناسلی خانمهاست ) هم شانس حاملگی را کم می کند .
  5.  ضخامت آندومتر ( از حد معینی نباید کمتر باشد )

روی هم رفته احتمال باردار شدن در هر سیکل IUI  بین 5 تا 20%   است. 14 روز بعد از آی- یو- آی با آزمایش خون میتوان پی برد که حاملگی ایجاد شده یا خیر .  IUI تا 5-6 مرتبه قابل انجام است و در صورتیکه با موفقیت همراه نبود، اقدام پیشرفته تری نظیر IVF باید انجام داد که می تواند با یا بدون اسپرم اهدایی باشد.