مراقبتهای قبل از بارداری

مراقبت قبل از بارداری

مراقبتهای قبل از بارداری

بعلت اهمیت اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام داد مجامع بین المللی هفتۀ آخر بهمن ماه را { هفته ارتقاء آگاهی در بارۀ بارداری } نام نهاده اند . کاملا مشخص است  که هدف از اینکار افزایش اطلاعات مادران ودر نتیجه  پیشگیری از بروز اختلالات خلقی و بیماریها ی ارثی وناهنجاریها ی مادرزادی درنوزادیست که قراراست پا به عرصۀ وجود گذارد . هدف دوم نیز این است که برای مادر باردار در طول بارداری مشکلی بوجود نیاید که هم خودش اذیت شود وهم جنینش آسیب ببیند . دیابت دوران بارداری و مسمومیت حاملگی از مثالهای بارز هدف دوم هستند .

اگر اضافه وزن دارید قبل از حاملگی باید تحت نظر پزشک مربوطه رژیم گرفته و وزن خود را به محدودۀ بی خطر یا کم خطر برسانید . نه اینکه پس از باردار شدن بفکر کاهش وزن و گرفتن رژیم غذائی بیفتید . چون در حین بارداری کمبود یک سری مواد غذائی که بخاطر رژیم گرفتن ایجاد می شود روی رشد طبیعی جنین اثر سوء می گذارد .

چنانچه فشار خون خفیفی دارید که با رژیم غذائی تحت کنترل بوده باید قبل از اقدام به بارداری تحت نظر پزشک قرار گیرید و دستورات غذائی و رژیمی و داروئی او را اجرا کنید که در دوران حاملگی دچار مسمومیت حاملگی نشوید . این بیماری در دوران بارداری از بیماریهای نسبتا خطرناک است که اغلب اوقات با عث زایمان زودرس و گاها موجب تلف شدن جنین می گردد و ندرتا سبب مرگ مادر هم می شود .

دیابت هم از بیماریهائیست که شبیه فشار خون، از قبل از حاملگی باید تحت نظر و مداوا قرار گیرید . خیلی اشتباه است که به خود بگوئید که باردار میشوم  اگر مشکلی پیش آمد به پزشک مراجعه می کنم و مداوا می شوم .

چنانچه در فامیلتان بیماری ارثی وجود دارد ضروریست که قبل از حاملگی به پزشک ژنتیک مراجعه کنید و اگر با همسرتان نسبت فامیلی هم دارید این مشاوره بسیار واجب تر می شود . وتا از این موضوع اطمینان حاصل نکرده اید نباید باردار شوید . چنانچه پزشک ژنتیک احتمال بروز بیماری را بالا دانست و توصیۀ استفاده از اسپرم اهدائی ( یاجنین اهدایی ) را کرد بی چون وچرا قبول کنید . اگر به امید دعا و کریم بودن خدا توصیۀ پزشک را نادیده بگیرید احتمال زیادی وجود دارد که فرزندی با بیماری ژنتیک بدنیا آورید و بجای لذت بردن از فرزند ، عمری غذاب بکشید و از بچه دار شدن شدیدا پشیمان شوید .

ضرب المثل  { پیشگیری بهتر از درمان است }  درچهار مورد بالا کاملا مصداق پیدا می کند . علم پزشکی توصیه میکند که همۀ خانمهائی که قصد باردار شدن دارند حداقل یکبار توسط پزشک زنان ویزیت ( مشاورۀ قبل از بارداری ) شوند .

کمبود فولیک اسید مادر باردار، باعث بروز بعضی ناهنجاریها مثل لب شکری می شود . اگر دقت کنید افراد با لب شکری که اغلب آنها با جراحی  پلاستیک لبشان ترمیم شده بیش از 30 سال سن دارند ودر 30 سال گذشته بعلت اینکه تقریبا همۀ مادران باردار قرص فولیک اسید خورنده اند لب شکری دیده نشده است . لذا توصیه می شود که از دو ماه قبل از اقدام به حاملگی مصرف فولیک اسید را شروع کنید .

اگر یکی از عزیزانتان ( مثلا مادرتان ) به بیماری وخیمی مثل سرطان مبتلا شده و آرامش و آسایش را از شما گرفته و مدام غصه می خورید که چرا مادرم این بیماری را گرفته ؟ و شما در سن باروری هستید و تصمیم داشته اید حامله شوید به هیچ وجه صلاح نیست حامله شوید . چون غم وغصه واضطراب با بهم ریختن تعادل مواد شیمیائی و هورمونی خون شما و جنین تان با عث می شود که فرزندتان رفتارهای پرخاشگرانه و غیر عادی و دور از انتظار پیدا کند . که تحت نظر روانپزشک نیز بسختی قابل درمان و کنترل می باشد . چنین بچه هایی هم خودشان اذیت می شوند و هم دیگران رابه عذاب می آورند . شما ممکن است علت اینگونه رفتار را درفرزندتان در سالهای بعد متوجه نشوید .

جا دارد که نمونه ای رادر این مورد شرح دهم . یکی از زوجهایی را که من با تلقیح اسپرم اهدایی  درمان کردم در دوران بارداری برایش احتمال وجود سندرم داون ( نوعی عقب ماندگی ذهنی ژنتیک ) را مطرح کردند . این مادر پیگیری دقیق تری نکرد که تکلیف روشن شود و اگراین بیماری وجود داشت سقط کند . و اگر وجود نداشت خیالش آسوده گردد ، بلکه پیگیری بیشتر را رها کرد . چند ماه بارداری را گریه می کرد وغصه می خورد و گاها دعا هم می کرد .
پس از زایمان پسری سالم و خوشگل بدنیا آورد و مشخص گردید که این همه غصه خوردن و گریه زاری در دوران حاملگی بیجا بوده است . در دوران شیرخوارگی مشکل بچه خیلی مشخص نبود ولی به مرور که رشد کرد رفتارهای پرخاشگرانۀ غیرعادیش بروز کرد و سال به سال بدتر شد .طوریکه با وجود اینکه تحت نظر روانپزشک اطفال است از بچه دار شدن پشیمان شده است . بارها گفته که اگر می دانستم چنین بچه ی بیش فعالی گیرم می آید هر گز اقدام به بارداری نمی کردم.