مراقبت های دوران بارداری

مراقبتهای دوران بارداری

مراقبتهای دوران بارداری

حالا که به سلامتی باردار شدید برای اینکه نوزاد دلبندتان در شرایط مناسب تری رشد کند وکاملا سالم بدنیا آید نکات زیر را رعایت کنید .

تحت نظر پزشک زنان قرار میگیرید و دستورات داروئی وی را اجرا کنید . دستورات رایجی که آنها میدهند شامل مصرف قرص فولیک اسید ، ویتامین د 1000 واحدی ، گاها پروژسترون و آسپیرین ( مخصوصا در سنین بالای 35 سال ) در هنگامیکه تهدید به سقط وجود دارد ، می باشد . من می خواهم نکاتی را در اینجا گوشزد کنم که پزشکان زنان وقت کافی برای مطرح کردن آنها با بیمار نمی گذارند .

اگر تهوّع صبحگاهی دارید یکدفعه از جای خود بلند نشوید بلکه بایستی به آرامی بلند شوید . کمی نان تُست یا بیسکویت ساده بخورید ، چون خستگی تهوع را بدتر می کند به اندازۀ کافی باید استراحت کنید . اگر کسی به موبایل تان زنگ زد ، چون صحبت کردن با موبایل برای جنین مضّر است ، از او بخواهید که قطع کند و به تلفن ثابت منزل زنگ بزند . حواستان باشد که با گوشی سیم دار تلفن ثابت منزل باید صحبت کنید و از مکالمه با گوشی بدون سیم هم خوداری کنید ( چون این نوع مکالمه نیز برای جنین ضرر دارد ) .

غذای بودار خاصّی که تهوّعتان را بدتر می کند نباید در منزل پخته شود . اتاق یا محل استراحت شما باید دور از مودم اینترنت باشد . اگر منزلتان کوچک است مودم باید زمانی روشن باشد که کسی با اینترنت در منزل کار می کند و بقیه اوقات باید خاموش باشد . زمانی که می خواهید تلویزیون تماشا کنید فاصله تان با تلویزیون بیش از 3 متر باید باشد . موقعی که ماشین لباسشوئی یا ظرفشوئی روشن است نباید نزدیک آن بایستید ،  حفظ فاصله 2-3 متر از آنها جهت ایمن ماندن از امواج الکترومغناطیسی آنها ضروریست .

چون کمبود موادغذائی مغذّی و ویتامینها بر رشد جنین اثر سوء می گذارد ، لازمست غذای سالم و تازه ومغذّی مصرف کنید . پر واضح است که منظور از غذای سالم ، گوشت – حبوبات – سبزیجات – میوه جات و لبنیات است . غذاهای فرآوری شده و فست فود ونوشابه نباید مصرف کنید ، منظور از غذای تازه هم این است که سبزیجات و میوه جات و صیفی جات در عرض کمتر از 48 ساعت پس از چیدن از بوته مصرف شود . نان و سایر پختنیها نیز تازه اش مصرف شود نه اینکه نانی که 4- 7 روز قبل پخته شده بخورید . حواستان باید باشد که پرخوری نکنید زیرا اضافه وزن و بالا رفتن قند مشکلات و عوارض خودش را دارد .

اگر در جائی مشغول بکار هستید و با کامپیوتر سرو کار دارید سعی کنید در سه ماهه اول بارداری هر چه کمتر با کامپیوتر کار کنید . چنانچه شغلتان طوریست که فقط با کامپیوتر باید کارکنید از حداکثر مرخصی خود در سه ماهه اول حاملگی استفاده کنید . یا از پوشش الیاف نقره ای که به شکل شورت میباشد برای پوشاندن رحم خود استفاده کنید تا جنین مورد تشعشعات الکتریکی قرار نگیرد .
در محل کار حتما میان وعدۀ غذائی ونوشیدنی باید بخورید . کشمش ، انجیر خشک یا آب انجیر ، بادام زمینی ، پسته ،سویا ، شیر و میوه از میان وعده های غذائی مناسب است. چای – قهوه – نوشابه از نوشیدنی های نامناسب برای زن باردار می باشد . جلوی همکاران نباید رودربایستی کنید و از مصرف میان وعده خودداری کنید .

وظیفۀ اطرافیان است که به وضعیت روحی خانم باردار توجّه ویژه داشته باشند . از مطرح کردن موضوعات ناراحت کننده و حزن انگیز باید خودداری شود و سعی شود او را بیشتر به مجالس شادی ببرند و تا جائیکه ممکن است او را به مجالس عزاداری وفاتحه و … نبرند . اگر کسی حرکت یا صحبتی کرد که موجب بهم ریختن روح و روان زن باردار شد وظیفۀ اطرافیان نزدیک است که بشکلی از او دفاع کنند که آزردگی خاطر او کم شود یا بکلی برطرف گردد .

یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری یبوست است که برای پیشگیری یا درمان آن بهتر است از مواد غذائی نرم کنندۀ مزاج بیشتر استفاده شود . مصرف آلو ، انجیر ، کاهو ، سالاد ، کیوی ، نوشیدن آب فراوان ، سبزیجات و پیاده روی موجب از بین رفتن یبوست می شود . لازم نیست که تمام این مواد هر روز مصرف شود بلکه بهترین شکل مصرف آنها این است که از هر یک از پنج خوراکی اول هفته ای 2-3 بار مصرف شود ولی پیاده روی و مصرف آب و سبزیجات هر روز باشد .

مسائل متفرقه
حمایت عاطفی همسر در درجه اول و بقیۀ اطرافیان در درجۀ دوم ، اهمیت بسزائی دارد .
از رنگ کردن مو در شش ماهۀ اول بارداری پرهیز شود .
انجام ورزشهای سبک از قبیل شنا و نرمش سبک نه تنها مانعی ندارد بلکه مفید است .
چون استنشاق هوای تازه مفید است ، سعی کنید هر چه زودتر از کنار اتومبیلهای دودزا دور شوید .
بهیچ عنوان و بهیچ مقدار سیگار و نوشیدنی الکلی مصرف نکنید .
مصرف ماهی آبهای آزاد مفید ولی مصرف ماهی دریا بعلت داشتن جیوه توصیه نمی شود .
رانندگی در مسافتهای کوتاه و با احتیاط تا ماه ششم مانعی ندارد .
زیر سیمهای برق فشار قوی تردد نکنید و هنگامی که منزل هستید تلفن همراهتان را دور از خودتان نگهدارید .
توجّه داشته باشید که رعایت نکات فوق در سه ماهۀ اول بارداری ضروری تر از ماههای بعد است .
و بالاخره چون آدمیزاد فراموشکار است این مطلب را شوهرتان ماهی یکبار بخواند و برایتان بازگو کند تا چیزی از آن فراموش نشود .
آرزوی قلبی ماست که نوزاد دلبند شما کاملا سالم بدنیا آید