سوالات پزشکی

خانه سوالات پزشکی

1) سلام : بین پررنگ بودن ادرار و سوزش ادرار رابطه ای وجود دارد ؟ آخه هر موقع ادرارمن پررنگ می شود هنگام دفع ادرارمی سوزد ولی هنگامی که پررنگ نیست سوزش ندارم

جواب : با درود ، یکی از کارهای کلیه دفع اسید اوریک است . در هر فردی بسته به جثه اش و عادات غذاییش تقریبا مقدار ثابتی اسید اوریک دفع می شود . حجم ادرار بستگی به دو عامل دارد یکی میزان مصرف مایعات و دیگری درجه حرارت محیط زندگی . یعنی در زمستان با مصرف یک لیتر مایعات که مقداری از آن در غذاها می باشد ، حدود یک لیتر ادرار دفع می شود. ولی در تابستان و مخصوصا کسانیکه ساعاتی هم در آفتاب هستند ممکن است 2-3 لیتر مایعات نوشیده شود ولی کمتر از یک لیتر ادرار دفع شود .مقدار ثابت اسید اوریکی که دریک شبانه روز دفع می شود اگر در 500-700 سی سی ادرارحل ودفع شود  PH  ادراراسیدی تر می شود ( پ – هاش 5 بجای 5/5 ) . و در چنین حالتی که پ – هاش ادرار 5 میباشد ادرار هم پررنگ می شود و هم با سوزش همراه می شود .  علت سوزش وجود اسید با غلظت بالاتر در ادرار میباشد . راه حل درمانی آن هم این است که مصرف مایعات را بیشتر کنید تا اسید ادرار رقیق تر شود . واضح است که در چنین مواردی دارو کارساز نیست .

2) سوال : یک نفر آدم بالغ چقدر آب ( مایعات ) باید در شبانه روز بنوشد ؟

جواب : در شرایط متفاوت جواب این پرسش خیلی تغییر می کند . برای بهتر روشن شدن قضیه درچند قسمت جواب می دهم . افرادیکه در نقاط معتدل مرکزی ایران زندگی می کنند و شغلشا ن کارمندی یا مغازه داریست در زمستان به کمتر از یک لیتر ودر تابستان به 2 -3 لیتر نوشیدنی نیاز دارند . در همین منطقه اگر در آفتاب کار میکنید یا کارتان سنگین است یا ورزشهای سنگین می کنید چون مقدار قابل توجهی عرق میکنید لازمست مصرف مایعاتتان را 2 -3 برابر کنید . اگر در نقاط سردسیر( اردبیل – کانادا – مسکو ) زندگی میکنید و فصل زمستان است میتوانید حتی مایعات نخورید چون مقدار آب مورد نیاز از طریق غذا وارد بدن میشود . کسی که شغلش نانوائی است ممکن است مصرف سه لیتر آب هم برایش کم باشد . بطور خلاصه میتوان اینطور پاسخ داد که هرکسی لازمست آنقدر مایعات بنوشد که ادرارش پررنگ نباشد .

پر رنگی ادرار معمولا نشانه کم حجم بودن ادرار است . گفتم معمولا( نه همیشه  ) بخاطر اینست که در شرایط خاصی ( مصرف بعضی داروها – خوردن لبو یا شکلاتهای رنگی ) ادرار با اینکه حجم کافی دارد ولی پررنگ می شود .

3) سوال : من به تازگی دارای فرزندی پسر شده ام چه زمانی برای ختنه کردنش مناسب تر است ؟

جواب : قدم نورسیده مبارک ، بهترین زمان ختنه یکی ازاین دو دوران است 1- یک تاشش ماهگی 2- تابستانِ قبل از شروع دبستان یعنی در سن 6 سالگی . و اما چرا این دو دوران برای ختنه مناسب است . اگر بپذیریم که همه ی دانش آموزان باید ختنه شده باشند و به دبستان بیایند سن یکسال تا شش سالگی زمانیست که کودک با ختنه شدن بیقراری و ترس و وحشت زیادی پیدا می کند. ولی در دوران شیر خوارگی فقط درد مختصر ناشی از تزریق آمپول بیحسی را می فهمد و بزودی هم آنرا فراموش می کند . در صورتیکه کودک 3- 4 ساله را نمیتوان قانع کرد که فقط آمپول بیحسی درد دارد و بعدش چون درد نداری به خوبی تحمل می کنی .

ما به تجربه دریافته ایم که کودکان 6 تا 6/5  ساله با این توضیح که فقط تزریق آمپول دردی در حد نیشگون گرفتن دارد قانع می شوند و زیر دست پزشک داد و فریاد نمی کنند .ولی بکرات دیده ایم که ختنه با بیحسی موضعی در کودکان 2 تا 5 سال علاوه بر اینکه از اول تا آخرِ ختنه  جیغ و فریاد می زده اند . پس از آن هم اثرات مخرّبی روی روح وروان بجه گذاشته است . توصیه می شود اگر بدلائلی ناچار شدید کودکتان را در سن 2 تا 5 سالگی ختنه کنید نزد پزشک متخصص و زیر بیهوشی انجام دهید تا ااثرات مخرب روانی نداشته باشد.

4) سوال : سلام آقای دکتر مدت یک سال است که ما ازدواج کرده ایم ، برخی اوقات در حین نزدیکی ، همسرم بی اختیار ادرار می کند من یا خانمم چکارباید کنیم که این حالت رفع شود

جواب : اوج لذّت جنسی که ارگاسم به آن گفته می شود در  3-1% خانمها با حالاتی همراه است که در نظر مردم عادی غیرطبیعی جلوه می کند .ولی از نظر علم پزشکی کاملا طبیعی است . دفع غیر ارادی ادرار ( شل شدن اسفنگتر مجرای ادرار ) هنگام ارگاسم پدیده ای نرمال است و به درمان نیاز ندارد . باید واقف باشید که هر دفعه که خانمتان هنگام نزدیکی ادرار نکرد به ارگاسم نرسیده است .

جهت اطلاعتان دو پدیده کمیاب ولی نرمال دیگر که عده ای خانمها دارند را اشاره میکنم یکی اسپاسم ( انقباض غیرارادی ) عضلات واژن است که موجب ایجاد فشارهای مکرر و متوالی به آلت شوهر میگردد ، و دیگری دفع جهشی آب ازوا ژن ( شبیه جهش منی مردان ) هنگام ارگاسم می باشد

5) سوال : من جوانی 26 ساله و در شرف ازدواج با دختر مورد علاقه ام هستم . چون چند سال استمنا می کردم آلان نگرانیهایی برایم پیش آمده که آیا مثل بقیه مردان وظایف زناشویی را می توانم انجام دهم یا بعلت خود ارضائی های قبلی انزال زودرس و ... پیدا می کنم؟

جواب : خود ارضائی آقایان مجرد شایع می باشد . هر مردی که دسترسی به جنس مخالف نداشته باشد و استمنا کند ( به شرطی که زیاده روی نکند ) از  نظر پزشکی کار خطائی انجام نداده و ضرری برای سلامتی او ندارد . افرادیکه انزال زودرس دارند و تصور می کنند علت آن خود ارضائی های قبلی بوده هم در اشتباهند .

6) سوال : سلام جناب دکتر : لطفا بفرماییید چه غذاها یا دمنوشهای گیاهی برای افزایش میل جنسی آقایان مفید است ؟

پاسخ : با درود وآرزوی سلامتی و شادابی تمام کاربران گرامی ؛ مصرف غذاهای طبیعی وتازه ، نوشیدن آب کافی ، مصرف میوه های تازه ورنگی ( آلبالو و گیلاس و … ) مفید است . مصرف زنجبیل ، دنبلان ،  زالزالک ، کدوتنبل ، سیر ، هویج ، مارچوبه ، تخم مرغ بومی ، سلنیوم ، موز ، خرنوب ، صدف دریایی هم موثر است . خوردن مغزجات ( پسته و گردو … ) جوانه ی گندم وعدس و ماش ، خرما ، عسل ، پیاز ، شکلاتهای تیره رنگ  واسفناج نیز مفید است .
از خوردن که خارج شویم جا دارد نکات غیر خوراکی را هم یادآور شوم . ورزشهای مفرّح و گروهی مثل شنا وکوهنوردی و…استنشاق هوای تازه و پیاده روی و معاشرت با افراد بذله گو و تماشای فیلمهای کمدی و انجام ورزشها و بازیهای مورد علاقه نیز مفید است .

.

7) سوال : کدام غذاها یا موارد غیر خوراکی برای توانائی جنسی آقایان مضّر است ؟

پاسخ : مصرف انواع دود ( سیگار ، قلیان ، تریاک و سایر مخدرها ) وتماس مداوم با مواد صنعتی و شیمیائی خیلی مضّر است . بیخوابی ، استرس ، درگیری و دعوا ، مصرف مکملهای ورزشی ، نوشابه های کافئین دار و قهوه ، رژیم غذائی پرچربی هم مضّر است .
وجود آلودگیهای زیست محیطی،کار کردن در محیط هایی که با مواد شیمیائی سر و کار دارند ، تنفس هوای آلوده ، کار زیاد با کامپیوتر و موبایل ، در معرض تشعشعات و پارازیتها قرار گرفتن نیز ضررهای خاص خودش را دارد . موارد مذکور توانائی و میل جنسی هر دو جنس آقایان وخانمها را کم می کند .
قرارگرفتن طولانی مدت در معرض فلزاتی چون سرب ، کادمیوم ، جیوه و آرسنیک هم توانائی جنسی را کم میکند وهم کیفیت اسپرم را بد می کند .تماس مداوم باعلف کشها و مواد شوینده بهداشتی و میدانهای مغناطیسی قوی باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود .
هیچ غذای شناخته شده ای وجود ندارد که بطور واضح توانائی جنسی را کم کند ( بجز گرسنگی و تشنگی وکمبود ویتامینها و سوتغذیه ) . لازمست بدانید که داشتن وزن اضافه ، قند بالا ، چربی بالا ( و هر چه بالاتر باشد اثر سوء بیشتری دارد ) ولاغری بیش از حد نیز میل و توانائی جنسی زن ومرد را کم می کند .

8) سوال : درود به آقای دکتری که اینقدر به فکر ما افراد آزوسپرم از همه جا رانده شده است ؛ ما برای گرفتن اسپرم اهدائی میخواهیم پیش شما بیائیم ، همسرم خیلی دلش میخاد که دو قلو حامله بشه . قبل از تزریق چکار خاصی بکند یا چه داروئی مصرف کند تا دو قلو شود ؟

جواب : احتمال دوقلو زائی بدون مصرف داروی تخمک گذاری نیم در صد است . با مصرف دارو 1- 5 % است و هرچه مقدار دارو بیشتر باشد احتمال دوقلو شدن بیشتر می شود ، ولی داروئی وجود ندارد که احتمال دوقلو شدن راحتّی به 50% هم برساند .
کار درست این است که سعی شود یک قلو شود چون زنی که برای اولین بار حامله می شود رحمش گنجایش دو نوزاد رسیدۀ 3- 3/5  کیلوئی را ندارد و بهمین دلیل اغلب اوقات دو قلوها نارس بدنیا می آیند ، و نگهداری و مواظبت از دو نوزاد نارس خیلی مشکل تر است و احتمال از بین رفتن آنها حدود 10 برابر نوزاد رسیدۀ 9 ماهه است .

8) سوال : درود به آقای دکتری که اینقدر به فکر ما افراد آزوسپرم از همه جا رانده شده است ؛ ما برای گرفتن اسپرم اهدائی میخواهیم پیش شما بیائیم ، همسرم خیلی دلش میخاد که دو قلو حامله بشه . قبل از تزریق چکار خاصی بکند یا چه داروئی مصرف کند تا دو قلو شود ؟

جواب : احتمال دوقلو زائی بدون مصرف داروی تخمک گذاری نیم در صد است . با مصرف دارو 1- 5 % است و هرچه مقدار دارو بیشتر باشد احتمال دوقلو شدن بیشتر می شود ، ولی داروئی وجود ندارد که احتمال دوقلو شدن راحتّی به 50% هم برساند .
کار درست این است که سعی شود یک قلو شود چون زنی که برای اولین بار حامله می شود رحمش گنجایش دو نوزاد رسیدۀ 3- 5/3 کیلوئی را ندارد و بهمین دلیل اغلب اوقات دو قلوها نارس بدنیا می آیند ، و نگهداری و مواظبت از دو نوزاد نارس خیلی مشکل تر است و احتمال از بین رفتن آنها حدود 10 برابر نوزاد رسیدۀ 9 ماهه است .

9) سؤال : سلام؛ همسرم فاقد اسپرم است و پزشکان توصیه به استفاده از اسپرم اهدایی یا جنین اهدایی کردند. من و شوهرم هر دو بدنبال درمانی موثرگشتیم . انواع درمان ها نظیر طب سنتی و سوزنی و... را تجربه کردیم و همه بی نتیجه بود، اکنون مجبوریم یا فرزند خوانده بگیریم یا از جنین اهدایی یا اسپرم اهدایی استفاده کنیم . همسرم اصرار به اسپرم اهدایی دارند و میگوید من دوست دارم بچۀ تو را ببینم . حداقل نیمی از آن بچه از خودمان میشود ، اما من قلباً علاقه ای به اینکارندارم . هرچند شاید عاقلانه ترین راه باشد برای پوشاندن رازمان از خانواده ها . دلایل من هم این است که بر اساس دین ما باید به فرزند خوانده یا حتی فرزندی که حاصل از جنین اهدایی یا اسپرم اهدایی است بگوییم که پدر و مادر واقعی او کیست . همچنین من دوست دارم از شوهر خود نوزادی در رحمم پرورش یابد نه مرد دیگری ان هم بر اساس سیستم ایران اسپرم ناشناس. حتی با اسپرم افراد آشنا هم مشکل دارم ولی همسرم معتقد است این امر برای من بهتر است تا تجربه بارداری و شیردهی را داشته باشم و در حسرت آن نمانم. حال سوالم این است به نظر شما اصرار من در گرفتن فرزند خوانده اشتباه است و باید بر اساس نظر همسرم تن به جنین یا اسپرم اهدایی بدهم یا همسرم فقط برای اینکه حجت را بر من تمام کند این پیشنهاد را داده است. من کرارا مخالفت خود را با این مساله به او گفته ام و اصرار بر پذیرش فرزند خوانده دارم ولی نمی دانم تصمیمم درست است یا نه شرعاً و عقلاً.

جواب :
به نام خدا و بادرود : اسپرم اهدایی اولویتهای زیادی نسبت به فرزند خواندگی دارد از جمله حس بارداری و شیردهی برای زن از احساساتیست که اگر زن تجربه نکند همیشه در حسرت آن می ماند و کمبود آنرا احساس میکند . با اسپرم اهدایی تنها اطلاعات ژنتیکی ست که به شما منتقل می شود و آن ژنها هم با اطلاعات ژنتیکی تو در هم می آمیزد و نوزاد در رحم شما شکل می گیرد و این فرآیند درایجاد حس مادری سهم زیادی ایفا می کند .
موضوع مهم دیگر این است که در حاملگی با اسپرم اهدایی تمام آشنایان و فامیل تصورشان براین است که شما از همسرت حامله شده ای وباید بدانی که نظر و طرز فکر بقیه هم مهم است . بعلاوه هیچ جای مذهب شیعه گفته نشده که والدین شرعی کودک باید به فرزندِ حاصل از اهدایِ اسپرم یا جنین ، واقعیتِ چگونگی حاملگی را توضیح دهند .

در حالیکه در فرزند خواندگی پذیرش قلبی تو و همسرت به عنوان والدین برای آن فرزند ممکن نیست ، مضافا اینکه دلهرۀ پیدا شدن والدین واقعی فرزندخوانده و از دست دادن بچه را هم پیوسته دارید .بنابراین توصیه اکید من ، استفاده ازاسپرم اهدایی است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی سریع