مشاوره ناباروری

خانه مشاوره ناباروری

مشاوره ناباروری

در بررسی زوج ناباروری که به پزشک مراجعه می کنند چنانچه شرح حا ل ومعاینه فیزیکی طبیعی بود ، اولین آزمایشی که باید درخواست کرد آزمایش اسپرم است . چرا ؟ زیرا با انجام این آزمایش کم هزینه مشخص می شود که اِشکال کار از جانب شوهر است یا زن . بکرات دیده شده که بعضی همکاران متخصص زنان در برخورد با زوج ناباروری که اولین بار به آنها مراجعه می کند برای خانم دارو می نویسند و توصیه می کنند که فلان تاریخ نزدیکی داشته باشید . پس از چند جلسه رفت وآمد و مصرف انواع داروها وعدم نتیجه گیری ، پزشک آزمایش اسپرم برایشان می نویسد و تازه متوجه می شوند که اسپرم ضعیف است که حامله نشده است وداروهایی که خانم تا بحال مصرف می کرده بیخود بوده است و شوهر باید تحت درمان قرار گیرد .

در مراحل بعد ( 1- 5 سال بعد از ازدواج ) نیز خیلی از اوقات دیده شده که بخاطر عدم دقت در کشف علت ناباروری اقداماتی غیر ضروری انجام شده که موجب تحمیل هزینه ی بیجا به زوج شده است و زمان مناسب حاملگی را نیز از دست داده اند . مثلا در حالیکه مشخص بوده اِشکال کار بطور مشخص ضعف واضح تخمکهای خانم است ، بطور اتفاقی شوهرش هم واریکوسل خفیف یا متوسطی دارد که با اینکه موجب ضعف اسپرم نشده است او را جراحی می کنند و علاوه برتحمیل هزینۀ بیجا ، موجب از دست رفتن زمان طلایی بارداری می شوند .

قاعدتا در کمتر از 5 سال که از ازدواج گذشت باید تکلیف زوج کاملا مشخص شده باشد که مشکل کجاست و درمان نهائی ناباروری آنهاچیست . ما بکرات دیده ایم زوجی بعد از 15- 20 سال که از ازدواج آنها گذشته ، در زمانی که خانم به سن بالای 35 سال رسیده و قدرت باروری او کم شده است تازه راه حل نهائی را پیدا کرده اند .
پس نتیجه میگیریم که مشاوره ناباروری اهمیت بسزائی دارد . بایستی زودتر تکلیفتان مشخص گردد که مشکل شما با چه روشی( دارو ، IVF، IUI ، گرفتن اسپرم اهدایی یا رحم اجاره ای ) حل می شود . زمان بچه دار شدن هم مهم است چون اگر مثلا 15 سال پس از ازدواج بچه دار شدید ، درست است که نهایتا به آرزوی خود رسیده اید ولی بیش از 10 سال در حسرت حاملگی و زایمان زجر کشیده اید و شاید هم زخم زبانها شنیده باشید .

توصیه من به زوجهای نابارور جوان اینست که هر زوج به 2 – 3 پزشک متخصص مراجعه کنند و با تاکید بر اینکه ما جهت گرفتن دارو نیامده ایم بلکه فقط { درخواست راهکار درمانی صحیح داریم } را از او بکنید . اگر اهمیت به این مسئله ندهید نهایتا هم هزینۀ بیشتری خواهید پرداخت و هم دیرتر به نتیجه می رسید و مدت زمان بیشتری را در حسرت بچه دار شدن میگذرانید .

آرزو وتلاش ما این است که هرچه زودتر فرزند دلبند ی در آغوش گیرید

ساعات کاری

شنبه تــا پنجشنبه 8.00 – 13.00
جمعه تعطیل

نشانی

  • Address اصفهان - خیابان شمس آبادی - روبروی بیمارستان سینا - اول کوچه 32
  • Phone 36 31 36 32 - 031

2 نظر در مورد “مشاوره ناباروری;

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی سریع